Inne

Ciemne okulary – jak z nich korzystać?

Zabezpieczenie swojego wzroku przed działaniem promieniowani UV jest istotne z punktu widzenia wzroku. Jest to zdrowotny argument przemawiający za takimi rozwiązaniami, jak soczewki przeciwsłoneczne. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju szkła maja wiele innych zastosowań, o których warto aktualnie wiedzieć.

Do jakich celów stosuje się soczewki przeciwsłoneczne?

Różnego rodzaju soczewki przeciwsłoneczne mogą być stosowane zarówno w podróżowaniu, kierowaniu pojazdami, jak i w codziennym życiu. Przez lata stawały się również istotnym elementem wykrywaniu niedoskonałości wyglądu, a nawet – w sądownictwie. Jest to niesamowite, jak wynalazek pana Crooka w 1920 roku zmienił współczesny świat. Popularne teraz wśród miłośników mody soczewki przeciwsłoneczne Aviator pochodzą bezpośrednio z rozwiązania wdrożonego wśród amerykańskich pilotów, którzy byli narażeni na oślepiające działanie słońca w trakcie lotów. Z tego wyewoluowały takie znane modele, jak choćby Wayfarer. Ciemne okulary stosuje się w sporcie – jeździe na rowerze, bieganiu oraz sportach zimowych. Pełnią one tam funkcję nie tylko ochrony optycznej, ale i mechanicznej przed różnego rodzaju razami gałki ocznej.

Skąd wzięły się okulary przeciwsłoneczne?

Szacuje się, że pierwotnie okulary przeciwsłoneczne pochodzą od Eskimosów, którzy chronili swój aparat przed promieniowaniem UV i silnym promieniowaniem świetlnym, które odbijało się bardzo mocno od śniegu oraz lodu. Z czasem rozwiązania te zostały zaadaptowane przez sportowców, kierowców oraz świat mody i są powszechnym rozwiązaniem po dziś dzień. Rozwój technologii pozwolił m.in. na powstanie takich rozwiązań, jak szkła fotochromatyczne i wiele innych pokrewnych.