Inne

Jak ważna jest profilaktyka?

Zwierzęta są narażone na przeróżne niebezpieczeństwa. Gabinet weterynaryjny to miejsce, w którym uzyskasz nie tylko niezbędną pomoc, ale również porady jak chronić swojego pupila. Psy i koty powinny być trzymane w domu i wyprowadzane na spacery tylko pod czujnym okiem właściciela. Sytuacje, w których zwierzak wychodzi z domu i biega po okolicy są niedopuszczalne. Swoboda naszych pupili bardzo często prowadzi do groźnych problemów zdrowotnych, takich jak pobicie lub pogryzienie przez zwierzaka większego od nich, potrącenie przez samochód, zatrucie czy krzywda doznana ze strony człowieka. Oczywiście wtedy niezwłocznie należy znaleźć najbliższy gabinet weterynaryjny w celu udzielenia pomocy zwierzęciu.

Szczepienia i sterylizacja, które oferuje gabinet weterynaryjny

Wszyscy właściciele zwierząt domowych powinni zadbać o ich zdrowie poprzez szczepienia ochronne, na przykład przeciwko wściekliźnie. Niezmiernie ważny jest jeszcze zabieg kastracji i sterylizacji, który zapobiegnie rozmnażaniu się zwierząt. Zabieg ten oferuje każdy dobry gabinet weterynaryjny.

Mity wśród właścicieli zwierząt

Wciąż panuje mylne przekonanie, że pozbawienie możliwości posiadania potomstwa jest krzywdzące dla zwierząt. Wręcz przeciwnie, zwierzęta w rui odczuwają ogromny dyskomfort. Koty domowe bardzo często uciekają i wracają do domu po długim czasie w bardzo złym stanie. Instynkt dyktuje im walkę o samicę. Podczas takich bitew koty potrafią się bardzo dotkliwie poranić. Pies, wędrujący w poszukiwaniu samiczki narażony jest między innymi na potrącenie przez samochód. Sam poród bywa dla kocic i suk niebezpieczny. Szczeniaki i kocięta bardzo często zostają porzucane lub topione. Takich sytuacji najlepiej unikać, a zapobiec im może zabieg sterylizacji.