Inne

Jak zaprojektować piękny i funkcjonalny ogród?

Każdy ogród to swego rodzaju wizytówka dla domu. Niezależnie od tego, czy pełen jest egzotycznych roślin, czy jest to tylko zadbany trawnik, może robić wrażenie i zdobić okolicę. Planując ogród trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim, powinien być funkcjonalny i łatwy w obsłudze. Poza tym, ogród musi spełniać oczekiwania jego użytkowników i być dopasowany do ich potrzeb. Niektórzy preferują jedynie piękną przestrzeń do podziwiania, podczas gdy inni bardzo aktywnie spędzają czas w swoim ogrodzie i potrzebują przestrzeni do uprawiania sportu, czy spożywania posiłków.

Dobór odpowiedniej roślinności

W każdym ogrodzie najważniejsze są bez wątpienia rośliny, które stanowią jego największą ozdobę. Właściciele ogrodów nie zawsze znają się na tej kwestii, dlatego dobrym krokiem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego ogrodnika lub projektanta ogrodów. Taka osoba zapozna się dobrze z terenem i doradzi, które rośliny sprawdzą się w nim najlepiej. Każda wymaga odpowiedniego nasłonecznienia, właściwej gleby, ale istotne jest również to, jakie temperatury panują w ogrodzie i czy bywa w nim wietrznie. Okazuje się, że nawet egzotyczne odmiany roślin mogą doskonale sprawdzić się w Polsce, jeśli wybierzemy te odporne na mróz i silny wiatr.

Grys ozdobny do ogrodu i kostka brukowa

Jeśli planujemy ogród od samego początku, na pewno wytyczymy w nim ścieżki, po których będzie można się wygodnie i bezpiecznie poruszać. W tym celu warto wykorzystać bardzo praktyczny grys ozdobny do ogrodu, który powinien zostać położony przez profesjonalistów. Teren wokół domu można wyłożyć natomiast kostką brukową, która jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym. Podczas planowania ogrodu nie można też zapomnieć o właściwym oświetleniu. Dzisiaj można znaleźć wiele ekologicznych rozwiązań, które pozwalają na oszczędności energii elektrycznej i wcale nie są drogie. Lampy solarne są coraz częściej wybierane do różnych ogrodów, a niektóre z nich same w sobie stanowią prawdziwą ozdobę.