Inne

Transport do rannego

Dotarcie na miejsce wypadku jest niezbędnym czynnikiem, potrzebnym do udzielenia poszkodowanemu pomocy. Jednak każdy odpowiedzialny za transport medyczny ma świadomość, że nie jest to prosta sprawa, choć oczywiście bardzo ważna.

Przede wszystkim należy zlokalizować możliwie jak najlepiej miejsce wypadku. Następnie dyspozytor ruchu wraz z kierowcą powinni błyskawicznie zdecydować, którą drogą będzie można najszybciej tam dotrzeć. Warto podkreślić, że nie zawsze najkrótsza trasa będzie tą najszybszą. Trzeba zwrócić uwagę chociażby na korki. Poza tym transport medyczny będzie sprawny i skuteczny tylko wtedy, kiedy odpowiadać za niego będą wyspecjalizowane firmy posiadające dobrych kierowców i dobrze wyposażone pojazdy.

Droga lądowa czy powietrzna? Powietrzny transport jest zdecydowanie szybszy i wygodniejszy, lecz ponosi się za niego większe koszta. Pozostańmy jednak przy ziemnych metodach. Ambulanse mogą poruszać ię z sygnałami świetlnymi. Zwalnia to drogą i skraca czas dojazdu do chorego.