Uzależnienia

Choroba alkoholowa – objawy i skutki

W otaczającym nas świecie nie brakuje okazji, aby skorzystać z okazji do wypicia alkoholu. Pojawia się on na imprezach, urodzinach, imieninach, a także ot, tak po prostu dla rozluźnienia. O ile jest spożywany w rozsądnych ilościach i od przypadku do czasu – wszystko jest w porządku. Zaawansowane stadium choroby alkoholowej także nie jest trudne do przeoczenia. Ale już wcześniejsze etapy uzależnienia, mogą rozwijać się miesiącami lub latami. Jest to bardzo podstępna choroba, rozwija się stopniowo.

Objawy alkoholizmu

Pierwsze etapy uzależnienia od alkoholu są trudne do rozpoznania, ponieważ osoba chora, ukrywa swój problem. Gołym okiem można rozpoznać niestety dopiero zaawansowane stadium choroby. Alkoholik sam nie wyczuje gdzie znajduje się granica pomiędzy zdrowiem a już chorobą. Na co zwrócić uwagę, aby móc odpowiednio wcześniej zareagować?
Uzależnienia od alkoholu można rozpoznać m.in. po tzw. głodzie alkoholowym. Jest to stan silnego odczuwania, pragnienia sięgnięcia po alkohol. Niemożność sięgnięcia po niego powoduje ogromne cierpienie.
Drugim objawem charakterystycznym dla tego rodzaju uzależnienia jest tzw. zespół abstynencyjny. Charakteryzuje się on skokami ciśnienia tętniczego, drżeniem ciała oraz kończyn, zaburzeniami rytmu serca. Pojawiają się także nudności, wymioty, lęki, nadwrażliwość na dźwięki, uczucie napięcia. W przypadku tego zespołu mogą zdarzyć się także halucynacje oraz napady drgawkowe.
Innym objawem uzależnienia od alkoholu jest zdecydowanie zwiększona tolerancja na alkohol. Chora osoba odczuwa silną potrzebę spożywania coraz większych dawek tej substancji.
Brak granicy/upośledzenie kontroli – alkoholik nie potrafi, nie jest w stanie wyznaczyć granicy picia alkoholu oraz nie może powstrzymać się od dalszego picia.

Alkoholizm – skutki

Choroba alkoholowa upośledza i niszczy wszystkie sfery życia alkoholika oraz życia jego najbliższego otoczenia. Konsekwencją alkoholizmu są także ciężkie uszkodzenia zdrowia fizycznego, takie jak: marskość wątroby, uszkodzenia mięśnia sercowego, trzustki, nadciśnienie tętnicze. Pojawiają się także zaburzenia psychiczne: depresja, psychozy, padaczka alkoholowa.
Alkoholizm niszczy nie tylko życie osoby chorej, ale także życie całej rodziny, najbliższego otoczenia. Uniemożliwia on ponadto pracę, co prowadzi do poważnych problemów finansowych oraz z prawem.