Uzależnienia

Uzależnienie od internetu – komu zagraża i jakie są objawy?

O uzależnieniu od internetu mówimy wtedy, gdy zostaje zatracona ilość czasu spędzanego w sieci oraz wtedy kiedy, czas ten wpływa negatywnie na pozostałe sfery życia uzależnionej osoby.
Uzależnienie od internetu nie zostało zakwalifikowane jako jednostka chorobowa, mimo to, zjawisko jest niebezpieczne jak innego rodzaju nałogi i wymaga odpowiedniego leczenia.

Komu zagrażają uzależnienia od internetu?

Zjawisko uzależnienia od internetu dopada zazwyczaj osoby, które borykają się z problemami natury emocjonalnej, z niskim poczuciem własnej wartości oraz ci ludzie którzy mają niezwykłą trudność w nawiązywaniu kontaktów społecznych w rzeczywistym świecie. Internet to szczególny rodzaj uzależnienia, który stwarza idealne warunki do tego aby być anonimowym. Takiej ucieczki od realnego świata szukają zwłaszcza ludzie młodzi, zagubieni, samotni, ale także ludzie którzy oczekują bezpiecznego romansu.
Ta grupa osób jest najbardziej narażona aby wpaść w sidła uzależnienia od internetu.

Objawy uzależnienia od internetu

W dzisiejszych czasach kilku godzinne korzystanie z internetu, nie jest jeszcze objawem samym w sobie osoby uzależnionej. Większość ludzi zaczyna dzień od włączenia komputera, bo np. tego wymaga charakter ich pracy. Co raz więcej ludzi wykorzystuje świadomie i rozsądnie internet jako narzędzie do pracy. O uzależnieniu od internetu mówimy, wtedy gdy wystąpią takie objawy np. jak:

  • wycofanie się z realnego życia, zdecydowane ograniczenie kontaktów z rodziną oraz bliskimi, wycofanie się z życia towarzyskiego, utracenie wcześniejszych zainteresowań – aby móc więcej czasu spędzać w sieci,
  • silne poczucie ciągłego spędzania czasu w sieci,
  • przekraczanie wyznaczonego czasu, jaki został przewidziany na korzystanie z internetu,
  • zatracanie się, zaniedbywanie pracy, szkoły, domu i innych życiowych obowiązków,
  • pozbawianie się czasu na sen czy jedzenie,
  • ukrywanie przed innymi ludźmi ilości czasu, który spędza się w sieci.

W przypadku osób, które są silnie uzależnione od internetu, a zostaje im całkowicie zakazany dostęp do internetu – u osoby uzależnionej pojawią się symptomy zespołu abstynencyjnego. Są to podobne symptomy do trzeźwiejącego alkoholika, czyli wystąpi niepokój, agresja, drażliwość, obniżony nastrój, pobudzenie.