Uzależnienia

Rodzaje uzależnień oraz jak można wyleczyć się z uzależnienia?

W dzisiejszych czasach, które są nowoczesne, intensywnie rozwijające się i dążące do osiągania coraz to większych zasobów finansowych, można wpaść w błędne koło różnego rodzaju uzależnień. Uzależnieniem oraz zachowaniem nałogowym może być dzisiaj prawie wszystko. Uzależnienia pojawiające się najczęściej to alkoholizm, nikotynizm, narkomania, pracoholizm, seksoholizm, hazard, lekomania, zaburzenia odżywiania. Są to zachowania o działaniu destrukcyjnym zarówno dla osoby zmagającej się z uzależnieniem jak i jej otoczenia. Wyzwolenie się z nałogu jest trudnym zadaniem, ale możliwym do wykonania. Najczęściej uzależnienia leczy się poprzez psychoterapię oraz farmakologicznie.

Rodzaje uzależnienia

Uzależnienia rozróżniamy ze względu na:

  • substancje takie jak: alkohol, nikotyna, morfina, heroina, kokaina, opioidy,
  • czynności, zachowania nad którymi osoba uzależniona nie potrafi zapanować: hazard, zakupoholizm, gry komputerowe, korzystanie z internetu, zaburzenia w odżywianiu, seksoholizm.

Jak można wyleczyć się z uzależnienia?

Uzależnienia są ciężkie w leczeniu z wielu różnych względów. Najważniejszą sprawą jest aby osoba, która wpadła w sidła uzależnienia, zdała sobie z tego sprawę. Zmuszanie na siłę przez członka rodziny czy bliską osobę, aby chory podjął leczenie – nie przyniesie dobrego rezultatu. Inną kwestią jest rodzaj konkretnego uzależnienia. Każde z nich wymaga innego rodzaju leczenia, a i my jako ludzie reagujemy na różne bodźce, dlatego nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia. Często stosowane są różnego rodzaju terapie, włączane jest w razie potrzeby leczenie farmakologiczne. Leczenie uzależnienia może odbywać się w warunkach domowych, ale również w ośrodkach zamkniętych. Jest to uzależnione od indywidualnego przypadku. Aby leczenie było skuteczne – kluczową sprawą jest przyznanie się przed samym sobą, że jest się chorym i że istnieje prawdziwy, realny problem.