Depresja

Jakie są rodzaje depresji?

Depresja nie jest lenistwem lub ucieczką od obowiązków. Jest to poważna choroba, która powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i wyleczona.

Stan depresyjny

Depresja, jest to choroba afektywna, która zdecydowanie jest w stanie obniżyć choremu jakość jego dotychczasowego życia. Depresja pojawia się stopniowo. Jej początki trwają około dwóch miesięcy. Po tym czasie mogą pojawić się poważniejsze symptomy. Depresji może towarzyszyć wiele objawów. Pierwszy z nich, który z pewnością łatwo zauważyć to obniżenie nastroju. Naturalnym stanem u większości ludzi w społeczeństwie jest radość z życia, jeśli nie odczuwamy tego przez dłuższy czas, to oznaka, że coś się z nami dzieje. Wycofanie z kontaktów społecznych, to kolejny sygnał depresji. Gdy ktoś chętnie wychodził ze znajomymi, chodził na imprezy lub koncerty, a obecnie unika tego typu rozrywek, to jest to wyraźny znak zmiany w nastawieniu. Chory na depresję, często odczuwa lęki.

Rodzaje depresji

Jest wiele rodzajów depresji. Depresja endogenna, czyli inaczej choroba afektywna jednobiegunowa. Ten rodzaj depresji nie ma konkretnej przyczyny. Wywoływany jest poprzez zaburzenia zachodzące w funkcjonowaniu mózgu. W tym przypadku należy, jak najszybciej, skonsultować się z lekarzem. Kolejny rodzaj depresji to dystymia, inaczej depresja nerwicowa. Można ją zauważyć po tym, że chory ma obniżony nastrój przez kilka lat. Poczucie beznadziejności, niekończący się smutek – takie symptomy, można zauważyć podczas przebiegu dystymii. Ten typ depresji należy skonsultować z lekarzem, który z pewnością zaleci leczenie farmakologiczne. Oprócz tego wyróżnia się depresję: poporodową, reaktywną lub sezonową.