Depresja

Depresja – na czym polega i jak ją leczyć?

Depresja, mimo iż jest chorobą cywilizacyjną, to wciąż wiele osób ma problem aby ją prawidłowo rozpoznać. Jest to bardzo złożona choroba Wyróżniamy wiele odmian depresji w zależności od przyczyny choroby, a więc i wiele różnych objawów. Ale do najczęściej spotykanych zaliczamy zdecydowane i przewlekłe (trwające bez przerwy co najmniej kilkanaście dni) obniżenie nastroju oraz ciągłe rozdrażnienie i mniejsze zainteresowanie codziennością. Świadome leczenie depresji jest kluczem do wyzdrowienia.

Inne charakterystyczne objawy depresji

Objawów jest bardzo wiele, ale poza wyżej już wymienionymi, możemy mówić o depresji gdy tracimy umiejętność przeżywania miłych, przyjemnych chwil, dopada nas bezsenność lub nadmierna senność, a także myśli i przekonania depresyjne. Stałe uczucie zmęczenia, brak energii, zaangażowania, wycofywanie się z relacji społecznych – także powinno nas zastanowić. Uczucie winy, wstydu, zaniżanie własnej samooceny, wartości, problemy z koncentracją, rozkojarzenie, zaburzenia pamięci – to również elementy mogące świadczyć o depresji.
Czerwona lampka w głowie, powinna nam się zaświecić także w momencie, gdy nachodzą nas lub daną osobę cierpiącą na depresję – ciągły pesymizm oraz myśli samobójcze lub zachowania autodestrukcyjne.

Fakt, że osoby cierpiące na depresję mają obniżony nastrój jest czymś normalnym i naturalnym. Chorzy ludzie czują się smutni, przygnębieni, pesymistycznie nastawieni do życia i ludzi – bo takie są objawy tej choroby.

Uważaj na inne choroby

W trakcie depresji, często spotkać można także inne choroby, którym obecność depresji bardzo sprzyja. Należy uważać m.in. na chorobę nowotworową, wieńcową, na cukrzycę oraz niedoczynność tarczycy. Depresja w ostatnich latach, bardzo często pojawia się również po porodzie oraz w okresie menopauzy. Z kolei u ludzi w starszym wieku, bywa mylona z otępieniem.

Leczenie depresji – na czym polega?

Najlepsze rezultaty leczenia osiąga się podczas jednoczesnej psychoterapii u terapeuty oraz terapii farmakologicznej. Leki należy dobrać indywidualnie do każdego pacjenta, uwzględniając przyczyny i objawy, które stanowią dla niego problem.

Rokowania w leczeniu depresji w dużej mierze zależą od samodyscypliny osoby chorej oraz od wsparcia lub czasem niestety jego braku, jakie dostaje od otoczenia. Nie mniej, jest to choroba, którą należy leczyć, a dobrze leczona – przyniesie oczekiwany rezultat, z powodzeniem na nowo będzie można odkrywać radość życia.