Inne

Jak utrzymać minimalną wilgotność tworzywa?

Utrzymanie minimalnej, niemal zerowej wilgotności materiałów, jest podstawą funkcjonowania wszystkich firm zajmujących się produkcją lub przetwórstwem tworzyw sztucznych. Bez tworzyw tego typu trudno wyobrazić sobie w ogóle dzisiejszą produkcję – spotykamy je bowiem wszędzie, od opakowań spożywczych, przez elementy wyposażenia domu, po części zaawansowanych gadżetów czy samochodów. Firmy, które działają na takich tworzywach muszą zadbać o to, aby w procesie obrabiania materiałów nie doszło do ich zawilgocenia, albowiem zdecydowania większość tworzyw sztucznych traci wtedy swoje walory i właściwości. Rozwiązaniem dla takich zakładów są suszarki do tworzyw sztucznych, które potrafią zagwarantować maksymalne przesuszenie granulatu, a tym samym idealne warunki do pracy z tworzywem.

Co oferują suszarki do tworzyw sztucznych?

Oczywiście suszarki do tworzyw sztucznych posiadają bardzo różne parametry, w zależności od tego, kto je wyprodukował i do jakiej specjalistycznej produkcji są one docelowo przeznaczone. Większość producentów ma w swojej ofercie suszarki, które montuje się na leju lub centralnie, ale na rynku coraz większą popularnością cieszą się także suszarki mobilne. Zajmują one mniej miejsca, a dzięki temu są bardziej praktyczne i funkcjonalne. Dobra suszarka pozwala na osiągnięcie końcowej wilgotności nie wyższej niż 0,02%, co stanowi bardzo dobry wynik. Podstawą działania jest oczywiście regulowana temperatura, która najczęściej pozwala na pracę w zakresie od 60 do 140 stopni Celsjusza, choć oczywiście można znaleźć modele o większym zakresie.

Jakość produktu końcowego zależna od wysuszenia tworzywa

Prawidłowe i długotrwałe wysuszenie tworzywa sztucznego sprawia, że produkt finalny, który powstanie z jego użyciem, będzie bardziej trwały, odporny na uszkodzenia czy deformacje, a więc po prostu – wolny od wad. Warto więc zainwestować w suszarki do tworzyw sztucznych wysokotemperaturowe, które działają w zdecydowanie wyższym przedziale temperatur. Urządzenia takie mogą posiadać jedno lub dwa sita, a także zbiorniki o zróżnicowanych pojemnościach, co przekłada się na wydajność pracy danego stanowiska. Dostępne są również modele suszarek, które pozwalają na podłączenie kilku zbiorników suszących, co drastycznie podnosi nieprzerwaną i skuteczną pracę.