Inne

Jak wspierać integrację sensoryczną dziecka?

U wielu dzieci stwierdza się dziś zaburzenia integracji sensorycznej, które mogą objawiać się w różny sposób. Zdarza się, że nieprzyjemny jest dla nich nawet dotyk najbliższej osoby, a zjedzenie posiłku o dziwnej konsystencji jest po prostu niemożliwe. Takie problemy wymagają odpowiedniej terapii, którą najlepiej jest wprowadzić jak najwcześniej. Na szczęście, większość ćwiczeń rodzice mogą wykonywać z dzieckiem samodzielnie, we własnym domu. Bardzo przydatnym narzędziem są worki sensoryczne, które można wykonać samodzielnie z dzieckiem. Będzie to wspólna zabawa, która jednocześnie powinna przynieść wymierne korzyści.

Worki sensoryczne – doskonała zabawa i nauka

Najprostsze woreczki sensoryczne można wykonać przy użyciu ziaren ryżu, różnych kasz, czy małych koralików, które leżą w szufladzie. Dziecku można również nalać do plastikowego, szczelnego, strunowego woreczka wody, oleju, czy mydła, aby odkrywało nowe konsystencje. Dziecko, dotykając woreczków dłonią lub stopą przełamuje swoje kolejne bariery, zawsze w komfortowej atmosferze. Zanim będzie gotowe zanurzyć rączkę w samych ziarenkach, pozwólmy mu łagodnie wykonać pierwszą próbę. Zwykle mali ludzie z takimi problemami bardzo powoli przełamują swoje bariery, dlatego nie warto dziecka zmuszać i niczego przyspieszać. Dzięki temu, że potraktujemy to jako zabawę, na pewno łatwiej będzie zachęcić dziecko do działania.

Problemy z jedzeniem a integracja sensoryczna

Bardzo często u dzieci z tego typu zaburzeniami występują problemy z jedzeniem. Wynikają one z tego, że przeszkadza im konsystencja potraw, a bardzo często wydaje się być nawet “obrzydliwa”. W takiej sytuacji, rodzice powinni być bardzo cierpliwi i stopniowo przyzwyczajać małego człowieka do kolejnych produktów. Ciężko jest zrozumieć, że dziecko ma problem z wzięciem do ust pomidora, a dla niego jest to prawdziwa trudność i poważny problem. Na rynku można znaleźć wielu specjalistów, którzy specjalizują się we wspieraniu integracji sensorycznej u dzieci. Taka osoba z pewnością wskaże, w jaki sposób można z dzieckiem ćwiczyć.