Terapie

Jak żyć z osobą cierpiącą na fobie?

Problemy psychiczne zdarzają się w naszym społeczeństwie coraz częściej. Niestety dotyczą osób w każdym wieku i każdy może paść ich ofiarą. Przyczyny bywają różne – skłonności genetyczne, trudne dzieciństwo, silny stres, ale też brak równowagi hormonalnej w organizmie, czy inne choroby. Różnego rodzaju fobie to problem, który często powoduje wykluczenie społeczne, a wiele osób chorych wyklucza się samodzielnie, w obawie przed wy śmianiem i negatywnymi reakcjami. Leczenie fobii to kwestia trudna, którą należy ustalić ze specjalistą. Lekarz przeprowadza terapię, która ma pomóc osobie chorej poradzić sobie z własnymi ograniczeniami, a niekiedy nawet przepisuje leki wspomagające cały proces.

Leczenie fobii w specjalistycznym gabinecie

Fobie, na które chorują pacjenci bywają bardzo różne. Obawiają się wychodzenia z domu, ptaków, chorób, zarazków, a nawet innych osób. Nieleczona, fobia potrafi zaostrzać się i może przyczyniać do znacznego obniżenia jakości życia, jak również wykluczenia. Chorzy wstydzą się swoich problemów i unikają innych osób w obawie przed wyśmianiem. Niestety, fobia to zwykle problem, z którym osoba chora nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, a nawet przy wsparciu osób bliskich. Zaleca się spotkania z psychologiem, a nawet psychiatrą, który pracuje z chorym, rozmawia i przeprowadza kolejne etapy terapii. Niektórzy chorzy uczą się, w jaki sposób radzić sobie ze swoją fobią na co dzień i funkcjonować w miarę normalnie, ale nie oznacza to, że mogą zakończyć terapię. Bywa, że trzeba korzystać z takiej profesjonalnej pomocy stale, aby utrzymać swój dobry stan zdrowia.

Gdzie szukać pomocy dla osoby chorej?

Rodzina osoby cierpiącej na fobie nie ma łatwego życia. Trzeba bowiem przyzwyczaić się do problemów bliskiej osoby i nauczyć się z nimi żyć. Bywa, że chory nie chce wstać z łóżka, czy wyjść z domu, w obawie przed różnymi rzeczami. Ważne, aby nie bagatelizować problemów i starać się szukać profesjonalnej pomocy. Można ją uzyskać w wielu różnych poradniach psychologicznych, które oferują terapie indywidualne i grupowe. Jeśli psycholog nie jest w stanie pomóc choremu, konieczna może okazać się terapia z psychiatrą, który może dodatkowo włączyć leczenie farmakologiczne.