Inne

Technologie prosto z kosmosu

Czy zdawałeś sobie sprawę, że materac, na którym śpisz, był oryginalnie projektowany z myślą o astronautach? Jedni mogą wziąć ten fakt zaledwie za zwykłą ciekawostkę, lecz w rzeczywistości ta nieprawdopodobna historia ma ogromne znaczenie. Za oryginał uznaje się materace tempur, które pierwotnie miały stanowić wyspecjalizowane posłanie dla ludzi w stacjach kosmicznych.

Z czego wynika fenomen kosmicznych materaców?

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym sprzęt wynaleziony na potrzeby konkretnej, silnie zawężonej branży z biegiem czasu znalazły powszechniejsze zastosowanie. Mowa tu o rzeczach, z których korzystamy na co dzień – lodówkach, GPS, a nawet Internecie. To zrozumiałe, że najwięcej środków pieniężnych idzie najpierw właśnie w takie obszary – inwestorzy oczekują konkretnych zleceń, które przyniosą im zyski lub będą stymulować postęp w konkretnej dziedzinie.

Dlaczego materace tempur są tak popularne?

Z roku na rok materace z pianki termo-elastycznej znajdują swoje miejsce w rosnącej liczbie domów. Wypierają one alternatywy, takie jak choćby klasyczne materace sprężynowe. Pomimo tego, nadal pozostają one nieco droższym i bardziej ekskluzywnym sprzętem, przez co każdy dwukrotnie zastanawia się przez ich kupnem. Jak sytuacja ta ma się do ich faktycznej funkcjonalności? Trudno uwierzyć, że w tak prostym elemencie wyposażenia jak materac może skrywać się tak zaawansowana technologia. Ich unikalna konstrukcja sprawia, że zapamiętują one kształt naszego ciała i przystosowują się do niego.